Thursday, 11 August 2011

EDUCATION GROUP, SCHOOL SPACE


SCHOOL AREA


Total area school is covering= 680 x 100 ft. = 68,000 sqft.              
                                                   
1 Classroom (Middle and Senior) = 24 x 24 ft. = 576 sqft.
12 Classrooms (Middle and Senior) = 576 x 12 = 6912 sqft.
1 Classroom (Junior) + Toilet Space = 34 x 30 ft. = 1020 sqft.
6 Classrooms (Junior) + Toilet Space =  1020 x 6 = 6120 sqft.
Total Classroom Area = 13032 sqft.
1 Girls Toilet = 10 x 20 ft. = 200 sqft.
2 Girls Toilets = 200 x 2 = 400 sqft.
1 Boys Toilet = 12 x 24 ft. = 288 sqft.
2 Boys Toilets = 288 x 2 ft. = 576 sqft.
1 Staff Toilet = 5 x 7 ft. = 35 sqft.
6 Staff Toilets ( 3 Male, 3 Female) = 35 x 6 ft. = 210 sqft.
1 Junior Toilet (In the class) = 10 x 8 ft. =80 sqft.
6 Junior Toilets (In the class) = 80 x 6 =480 sqft.
Total Toilet Area = 1666 sqft.
1 Vocational Training Room = 24 x 24 ft. = 576 sqft.
3 Vocational Training Rooms = 576 x 3 ft. = 1728 sqft.
Canteen = 50 x 50 ft. = 2500 sqft.
Kitchen = 24 x 18 ft = 432 sqft.
Kitchen Garden = 26 x 18 ft. = 468 sqft.
Total Cafeteria Area = 3400 sqft.
Principal’s Room = 12 x 10 ft. = 120 sqft.
Vice Principal’s Room = 12 x 8 ft. = 96 sqft.
Main Accounts Room = 40 x 50 ft. = 2000 sqft.
1 Account Room = 44 x 30 ft. = 1320 sqft.
3 Account Rooms (Junior, Middle, Senior) = 3960 sqft.
 Total Administration Office = 6176 sqft.
1 Staff Room = 44 x 30 ft. = 1320 sqft.
3 Staff Rooms = 1320 x 3 ft. = 3960 sqft.
1 Sick Bay = 20 x 10 ft. = 200 sqft.
2 Sick Bays = 200 x 2 ft. = 400 sqft.
Sound Proof Room = 24 x 18 ft. = 432 sqft.
Library = 48 x 40 ft. = 1920 sqft.
1 Computer Lab = 15 x 20 ft. = 300 sqft.
3 Computer Labs = 300 x 3 ft. = 900 sqft.
1 Science Lab = 20 x 24 ft. = 480 sqft.
3 Science Labs = 480 x 3 ft. = 1440 sqft.
1 Art Room = 24 x 24 ft. = 576 sqft.
Amphitheatre = 30 x 15 ft. = 4500 sqft.
1 Changing Room (Amphitheatre) = 10 x 20 ft. = 200 sqft.
2 Changing Rooms [Amphitheatre ( Male, Female)] = 200 x 2 ft. = 400 sqft.
Auditorium = 50 x 75 ft. = 3750 sqft.

Total Area we’re using = 43800 sqft.
Area Remaining = 24200 sqft.

2 comments:

  1. Don't we have a reception area?? What happened to the measurements for that?? :P

    ReplyDelete